Welcome to Papercut, glad you found us!
Based in the Sweden, we ship worldwide.
So let’s get off to a good start:

Go ahead!
Handpicked books, magazines, films and details
Choose currency
Menu
Search

Magikernas tid 1

Author: Cressida Cowell
Hardcover, 2018
185 SEK
In stock for immediate delivery
SWEDEN SHIPPING Shipping Class 1 = 40 SEK
Shipping Class 2 = 60 SEK
Shipping Class 3 = 90 SEK EUROPE SHIPPING Shipping Class 1 = 100 SEK (approx 10 EUR)
Shipping Class 2 = 150 SEK (approx 15 EUR)
Shipping Class 3 = 200 SEK (approx 20 EUR) OUTSIDE EUROPE SHIPPING Shipping Class 1 = 150 SEK (approx 15 USD)
Shipping Class 2 = 200 SEK (approx 20 USD)
Shipping Class 3 = 300 SEK (approx 30 USD)

NOTE: You can buy as many items you want within the same shipping class. Read more » ×

Äventyrlig läsa själv-bok för 9–12-åringar som slukade Harry Potter – men rolig att läsa högt även för vuxna.

Efter Cressida Cowells enorma framgång med Hicke-böckerna kommer nu en ny trilogi om en magisk skog, där magin funnits sedan tidernas begynnelse. Det är en väldigt klassisk äventyrssaga med magiker mot krigare,  de goda mot de onda och om kärlek över familjegränser. Helt enkelt: En ny magisk värld för 9–12-åringar som älskar ordlekar och smarta, knäppa och kvicka vändningar.

Magikernas tid illustreras av Cressida Cowells egna knäppa bilder, och påminner i sitt utförande om Doktor Proktor med insprängda, skissade illustrationer. Det här är äventyrliga läsa själv-böcker 9–12-åringar – men rolig att läsa även för vuxna.

Vår historia har två hjältar. Magikerpojken Xar, som inte har någon magi och skulle kunna göra vad som helst för att få det. Och krigarflickan Wish som har något förbjudet i sin ägo – något magiskt – som hon gör vad som helst för att behålla. Deras familjer ligger i strid med varandra, men de tvingas samarbeta när de konfronteras med en mäktig och fruktansvärd varelse. En varelse som sovit sedan tidernas begynnelse, men som nu verkar vara på väg att vakna …

Magikernas tid är en ny trilogi för dig som gillar Ronja Rövardotter och Ishavspirater – fast med mer humor. Äventyr, dramatiskt, lite åt fantasy. Cowell har själv handtextat omslaget på svenska. Exklusivt!

Cressida Cowell är en av Storbritanniens mest älskade och lästa författare. Hennes bästsäljande böcker om draktränaren Hicke har sålt i miljoner exemplar och gett upphov till flera filmer och en tv-serie. Nu kommer den första delen i hennes nya trilogi, som snabbt hamnade i topp på Englandslistan.

Close
  • ISBN: 9789127157231
  • Publisher: Natur & Kultur
  • Language: Swedish
  • Year: 2018
  • Pages: 384

Sign up for our weekly newsletter and we will keep you updated with inspiration, news and exclusive offers.

This site uses cookies (cookies) to ensure the best user experience. If you continue to use the site, you accept the use of cookies. Read more »

Ok